Lehtikirjoitukseni marraskuu 2023: Mikkelin energiaomistuksia siirtyy veroparatiisiyhtiölle.

12.11.2023

”Mikkelin kaupunginhallituksen enemmistö päätti 6.11 kokouksessaan ”myydä kaupungin 100-prosenttisesti omistamasta Etelä-Savon Energia Oy:sta 49 %:n osuuden Aberdeen Standard Core Infrastructure III SCSp:lle (perustettavan luxemburgilaisen tytäryhtiön puolesta)”.

Aberdeenin maksaa ESE:n 49 prosentin osuudesta 130 miljoonan euron kauppahinnan, kun Aberdeen saa kaupantekohetkellä osinkoa 28,4 miljoonaa euroa, on alkuvuodesta arvioitu kauppahinta tippunut kuntalaisen näkökulmasta 180 miljoonasta eurosta 100 miljoonaan euroon.

ESE:n myyntipäätöksestä on voinut äänestää vuoden 2023 aikana esimerkiksi 14.2 Mikkelin konserni- ja elinvoimajaostossa, 13.3 kaupunginhallituksessa ja 20.3 kaupunginvaltuustossa, joissa kaikissa äänestin ettei ESE:ä myydä, vaan ESE pidetään kokonaan kaupungin omistamana.

Kaupunginhallitus valitsi 19.6 yhden ostajaehdokkaan Due Diligence -vaiheeseen, lopullinen kauppakirja ja osakassopimus oli kaupunginhallituksen äänestyksessä 6.11, esitin kokouksessa ettei ESE:ä myydä kansainväliselle sijoitusyhtiölle.

Kaupunginhallituksen 6.11 kokouksessa keskusteltiin tekemästäni esityksestä noin tunti, käytettiin yli 20 puheenvuoroa ja pidettiin neuvottelutauko eli kaikilla kokousjäsenillä oli normaalista poiketen runsaasti aikaa miettiä omaa päätöstään.

Toin vastaesityksessäni esille, että Mikkelin kaupungin 2023 taseen alijäämäennusteen laskiessa 40 miljoonasta eurosta noin 30 miljoonaan euroon, ovat aikaisemmin Koskienergiaan, Suur-Savon Sähköön, vesilaitokseen ja ESE:en liittyvät taseen alijäämän korjausesitykseni edelleen mahdollisia, ilman ESE:n osakemyyntiä.

Lisäksi Mikkelin kaupungille tuloutettavan kokonaissumman, monipuolisen strategisen kumppanuuden, aluetaloudellisuuden ja lämmön hinnan maltillisen noston johdosta, kotimainen ostajaehdokas oli mielestäni paras, jonka kanssa neuvotteluja olisi voitu edelleen jatkaa.

ESE on tulouttanut 2000-luvulla Mikkelin kaupungille noin 100 miljoonaa euroa. On mahdollista, että jatkossa ESE:n asiakasmaksuilla kerätyistä omistajaosingoista menee 49 prosenttia Luxemburgilaiseen veroparatiisiyhtiöön, kuten kaupan yhteydessä annettava 28,4 miljoonaa euroa.

Jarno Strengell

Kaupunginvaltuutettu sdp

Kaupunginhallituksen jäsen

Mikkeli”

#mikkeli #konserniyhtiö #ese #etelasavonenergia #osake #myynti #sijoittaja #tase #talousarvio #kaupunginvaltuusto #kaupunginhallitus # päätös #eteenpäin

12.11.2023_LS_Mikkelin_energiaomistuksia_siirtyy_veroparatiisiyhtiolle..jpg

16.05.2025Kirjoitin runokuvan vallan halu, joka sopii moneen elämän osa-alueeseen.
01.05.2025Sain Mikkelin SDP ja SAK vappupäivänmarssissa, kantaa Suomenlippua. Kiitos.
29.04.2025Hyvää Vappu kaikille. Me avattiin pojan kanssa kesäkausi heittelemällä kiviä Saimaaseen, halpaa hupia.
26.04.2025Lehtikirjoitukseni huhtikuu 2025: Hyvinvointialue ei kiinnosta vaalien ääniharavia.
14.04.2025ISO KIITOS Mikkelin 13.4.2025 kuntavaaleissa äänestäneille luottamuksesta, jatkan kaupunginvaltuutettuna 2025 - 2029., Lähes 800 ääntä ja kaikista Mikkelin ehdokkaista kolmanneksi eniten ääniä, on hyvä tulos. Kiitos
04.04.2025Tapasin vaalitilaisuudessa maaliskuussa aloittaneen uuden Etelä-Savon maakuntajohtaja Heini Utusen, keskusteltiin Itä-Suomen ja kuntien palveluista sekä rahoituksesta.
27.03.2025Keskusteltiin television monitoiminaisen Katja Stählin kanssa varhaiskasvatuksen- ja koulutuksen tilanteesta, moni asia on hyvin, mutta paljon olisi myös korjattavaa.
22.03.2025Vapaa-aika on mennyt kuntavaalityön merkeissä, ihmisiä tavaten ja keskustellen. Muista äänestää vaaleissa, kuntavaalinumeroni on 130. Ennakkoäänestys 2-8.4 ja vaalipäivä 13.4.
19.03.2025Lehtikirjoitukseni maaliskuu 2025: Kuntavaalitulos ohjaa energiayhtiöiden myyntiä.
13.03.2025Sain Mikkelin kuntavaalien äänestysnumeroksi 130. Ennakkoäänestys 2-8.4, vaalipäivä 13.4. Muista äänestää.

Siirry arkistoon »