Lehtikirjoitukseni elokuu 2022: Energiahintojen nousu lisää inflaatiota.

16.08.2022

”Nykyinen maailmanpoliittinen tilanne, Ukrainan sota ja Venäjän talouspakotteet ovat nostaneet sähkön- ja polttoaineen hintoja.

Suomessa 2022 sähkön kilowattitunnin hinta oli huhtikuussa noin 10 senttiä, elokuun alussa noin 20 senttiä, ennusteiden mukaan loppuvuodesta hinta nousee yli 45 sentin. Tämä nostaa 18 000 kilowattituntia käyttävän sähkölämmitteisen omakotitalon vuosikustannuksia 1800 eurosta lähelle 9000 euroa, päälle tulee vielä sähkön siirtohinta.

Bensiinin ja dieselin hinta oli tammikuussa 2020 noin 1,5 euroa, vuoden 2022 kesäkuussa hinnat ylittivät jo 2,5 euron rajan.

Sähkön ja polttoaineen hintojen sekä korkojen nousu nostaa raaka-aineiden, tuotteiden ja työn hintaa, vaikuttaen suoraan yritysten ja julkisten palveluiden kustannuksiin, tämä lisää inflaatiota (heinäkuussa 7,8 prosenttia) sekä vähentää palveluiden ja tuotteiden ostoa. Yritysten lisäksi heikossa asemassa ovat lapsiperheet ja pienituloiset, joilla ei ole säästöjä tai kertynyttä omaisuutta.

Sähkön hinnan odotetaan laskevan vuoden 2023 aikana, kun olkiluoto 3 ja uudet tuulivoimalat saadaan käyttöön, näin Suomesta tulisi sähköomavarainen maa ensimmäistä kertaa vuoden 1960 jälkeen. Koska polttoaineen saatavuus on parantunut ja raakaöljyn hinta laskenut, on dieseliä saanut jo muutamilla asemilla alle kahden euron.

On kuitenkin todennäköistä, että Suomen valtio haluaa elvyttää taloutta ja ottaa lisää velkaa. Valtiolla oli 1990 velkaa 9,5 miljardia euroa, 2020 velkaa oli 124 miljardia euroa ja on arvioitu valtion velan olevan 2026 165 miljardia euroa, joka on noin 54 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Velan takaisinmaksulle pitää olla suunnitelma, taloutta ei voi korjata pitkään lisävelalla. Verojen nosto heikentäisi talouskasvua. Valtion ja kuntien omaisuuden myynti vähentäisi osinkotuloja sekä nostaisi esimerkiksi kuluttajien energiahintoja, tästä huonona esimerkkinä on Fortumin omistaman sähkönjakeluverkon myynti 2,55 miljardilla eurolla Carunalle 2013.

Jarno Strengell

Kaupunginvaltuutettu

SDP Kaakkois-Suomen piirihallituksen jäsen

Mikkeli”

#mikkeli #sdp #energia #sähkö #polttoaine #ukraina #venäjä #talouspakotteet #sota #inflaatio #velka #fortum #caruna

LS_16.8.2022_Energiahintojen_nousu_lisaa_inflaatiota.jpg

18.03.2023Olemme kiertäneet viikon aikana vaalitukiryhmäni kanssa Mikkelin-, Kouvolan- ja Savonlinnan aluetta. Kiitos ammattiliitto JHL- puheenjohtaja Päivi Niemi-Laineelle vaalityöavusta ja äänestäjille positiivisesta palautteesta.
15.03.2023Käytiin eduskunnan varapuhemies ja kansanedustaja Antti Rinteen kanssa lounaalla. Keskusteltiin alueellisesta edunvalvonnasta, joita pitäisi ottaa valtakunnallisessa päätöksenteossa huomioon.
12.03.2023Kiireinen vaaliviikko takana, johon mahtui vaalipaneelit Haukivuoren Osulassa, Mikkelin Stellassa ja Kouvolan Vaakunassa, ehdin jakamaan myös naistenpäivän ruusut.
09.03.2023Mukava mäenlasku- ja makkaranpaistoilta pojan kanssa.
06.03.2023Lehtikirjoitukseni maaliskuu 2023: Pelastuspalvelut turvattava koko maassa,
05.03.2023Jarno tavattavissa Mikkelin Kauppakeskus Stellan SAK- eduskuntavaalipaneelissa torstaina 9.3 klo 10.30-11.30. Tervetuloa.
02.03.2023Tänään vahvistettiin eduskuntavaalien vaalinumerot, sain numerokseni 112. Hätänumero on helppo muistaa.
27.02.2023Kansanedustajaehdokas Jarno tavattavissa pe 3.3 Mikkelissä, la 4.3 Pieksämäellä ja ma 6.3 Haukivuorella. Tervetuloa keskustelemaan paikallisesta ja valtakunnallisesta politiikasta.
26.02.2023Olemme kiertäneet viikon aikana Jarnon eduskuntavaalien tukiryhmän kanssa Mikkelin-, Mäntyharjun- ja Savonlinnan aluetta, saaneet paljon positiivista ja kannustavaa palautetta, kiitos.
23.02.2023Tutustuttiin Eloisan turvallisuuslautakunnan kanssa Savonlinnan uuteen paloasemaan, uskalsin laskea palomiesputkella kerrosten välin alas.

Siirry arkistoon »