Lehtikirjoitukseni maaliskuu 2026: Maaseudulle lisää linja-autovuoroja.

19.03.2026

”Lasten- ja aikuisten harrastukset sekä ajanviete Mikkelin kaupungin keskusta-alueella, painottuu arkisin kello 16 – 21 väliseen aikaan. Tällä hetkellä keskustasta maaseudun suuntaan Anttola, Suomenniemi, Otava, Harjunmaa, Haukivuori ja Rahula lähtee viimeinen linja-autovuoro arkena kello 19 aikaan, osa jo huomattavasti aikaisemmin.

Kaikilla perheillä ei ole mahdollista järjestää omaa ilta-aikaista kuljetusta, eikä esimerkiksi talvella mopolla pitkien matkojen ajaminen pimeässä ja huonojen säiden aikaa ole turvallista.

Kaupungin keskustasta lähtevä lisävuoro arkisin klo 20 jälkeen parantaisi tilannetta ja helpottaisi myös paluukyytiläisiä taajaman ulkopuolelta keskustan suuntaan.

Mikkelin talous on erilaisten toimenpiteiden jälkeen taseen osalta kunnossa ja käyttötalous ylijäämäinen. Taloudellista liikkumavaraa tulisi hyödyntää maaseudun asumisviihtyvyyteen, joka tukee myös maaseudun työmatka- ja matkailutoimintaa.

Asiasta on jätetty kaupunginvaltuustoaloite maaliskuussa, jonka on allekirjoittanut yli kaksikymmentä valtuutettua. Toivottavaa olisi, että virkavalmistelussa aloitteeseen suhtauduttaisiin myönteisesti.

Jarno Strengell

Kaupunginvaltuutettu sdp

Kaupunginhallituksen jäsen

Mikkeli”

#maaseutu #linja-auto #harrastus #sdp #mikkeli

18.3.2026_Oma_Maaseudulle_lisaa_linja-autovuoroja.jpg

06.06.2026Olen eduskuntavaaliehdokas 2027. ISO kiitos SDP Mikkelin Työväenyhdistykselle ja Kaakkois-Suomen SDP- jäsenille ehdokkaaksi asettamisesta.
10.06.2026Etelä-Savon maakuntavaltuuston kevätkokous pidettiin aurinkoisessa Savonlinnassa. Toivotetaan maakuntajohtaja Heini Utunen ja Savonlinna kaupunginjohtaja Ding Man kanssa hyvää kesää.
29.05.2026Lehtikirjoitukseni toukokuu 2026: Rakennetaan uusi itäinen koulu Lähemäelle
28.05.2026Helsingissä JHL- ammattiliiton hyvähenkisessä kokouksessa, keskustelemassa liiton puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan kanssa työelämän pelisäännöistä.
15.05.2026Polkupyöräily on mukava ja halpa harrastus, maisemat vaihtuu ja saa raitista ilmaa.
09.05.2026Haastattelin Suomen suurimman Eläkevakuuttaja Kevan varatoimitusjohtaja Kimmo Mikanderia. Eläkkerahojen riittävyydestä ei tarvitse olla huolissaan.
04.05.2026Lasten harrastusmaksut voivat olla 500 - 1000 euroa vuodessa, johon kaikilla ei ole varaa. Ehdotin kaupunginvaltuuston 4.5 kokouksessa, että kaupunki alentaa tilojen käyttömaksuja, joka voi helpottaa tilannetta.
02.05.2026Käytiin tällä viikolla eduskunnassa Etelä-Savon maakunnan edustajien kanssa, kertomassa Itä-Suomelle tärkeistä hankkeista.
29.04.2026Lehtikirjoitukseni huhtikuu 2026: Vuokrataloyhtiö Mikalon irtisanomiset turhia
27.04.2026Hyvää Kansallista Veteraanipäivää. Tänä vuona sodan loppumisen muistopäivän 27.4 pääjuhla oli Mikkelissä. Tilaisuutta kunnioitti läsnäolollaan presidenttipari ja sotaveteraani.

Siirry arkistoon »