Lehtikirjoitukseni heinäkuu 2025: Seurakunnan Pitkäjärven sauna puretaan

05.07.2025

”Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan omistuksissa 1980- luvulta asti oleva Pitkäjärven sauna, on purku-uhan alla, purkamista ovat vaatineet kirkkoherra ja talousjohtaja. Virkahenkilöt haluavat lopettaa vapaaehtoistyöllä neljä kertaa viikossa ja 5 000 käyttökertaa vuodessa toimivan saunan, koska se ei ole heidän mielestään yhteisöllistä seurakuntatoimintaa.

Saunarakennuksen sisäilmaongelmat ilmenivät ensimmäisen kerran tammikuussa 2024, kun kirkkoherra vieraili rakennuksessa, käyttäjät eivät tästä asiasta olleet valittaneet. Seurakunta sulki rakennuksen, vaihtoi lukot ja esti vapaaehtoistoiminnan. Viranomainen ei ole asettanut rakennusta käyttökieltoon.

Seurakunnan vaaleilla valitut luottamushenkilöt päättivät keväällä 2024 kirkkoneuvostossa ja kirkkovaltuustossa, että seurakunnan yksi suosituimmista lapsia- ja aikuisia liikuttava toiminta jatkuisi ”Rantasauna säilytetään / Maa-alue säilytetään seurakunnan omistuksessa ja sen seurakunnallista käyttöä kehitetään lähivuosina”.

Nyt luottamushenkilöt yrittävät sovitella asiaa seurakunnan 2025 kiinteistöstrategian päivityksen yhteydessä, jotta rantatontin seurakunnallinen toiminta jatkuisi esimerkiksi uudella monikäyttöisemmällä rakennuksella.

Pitkäjärven saunalla yhteiskuntaluokkaan katsomatta kaikki olivat samanarvoisia, osalle päihteetön saunavuoro oli viikon kohokohta tai ainoa sosiaalinen tapahtuma. Saunan lauteilla, makkaran paiston ja uinnin ohessa vaihdettiin suruja ja iloja, jokaisella kerralla pidettiin lyhyt kristillinen hartaushetki.

Jos käyttökustannuksiltaan noin 20 000 euroa vuodessa maksavasta vapaaehtoistoiminnasta, tulisi kuntapuolella samankaltainen vuosia kestävä arvovaltakysymys luottamushenkilöiden ja viranhaltijan kesken, olisi kokouksissa keskusteltu viranhaltijan toimintaedellytyksistä tehtävässään. Seurakunnan 2024 tilikauden ylijäämä oli 1 477 052 euroa.

Jarno Strengell

kirkkovaltuutettu

kirkkoneuvoston jäsen

Mikkeli”

#Mikkeli #pitkäjärvi #seurakunta #sauna #vapaaehtoistyö #päihteetön #yhteisöllinen #suosittu #kirkkoherra #talousjohtaja

4.7.2025_Seurakunnan_Pitkajarven_sauna_puretaan_-_oma_kuva.jpg

08.03.2026Hyvää Naistenpäivää. Kävin kaupungilla jakamassa kukkia ja suklaasuukkoja.
07.03.2026Keskustelin SM-liigan jääkiekkojoukkue Jukureiden toimitusjohtaja Tero Kumelan kanssa, taloudesta ja toiminnasta.
02.03.2026Mikkelin SDP- kaupunginvaltuustoryhmän kiertävä sihteeripesti, osuin kohdalleni maaliskuun kaupunginvaltuuston osalta.
27.02.2026Lehtikirjoitukseni helmikuu 2026: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa.
22.02.2026Talviloma ja pieni irtiotto arjesta, kohteessa Thaimaa.
18.02.2026Olin tänään Mikkelin torin kävelykadulla, osoittamassa JHL- pääluottamushenkilönä tukea ammattiliitto JHL sosiaalialan 17-19.2 lakkolaisille, tasa-arvoisempien työehtojen ja palkan puolesta.
14.02.2026Keskustelin Mikkelin lukion rehtori Marja Ukkosen kanssa koulutuksesta.
09.02.2026Lehtikirjoitukseni helmikuu 2026: Varhaiskasvatuksen tasoa ei saa laskea Mikkelissä.
01.02.2026Hyvää syntymäpäivää minulle ma 2.2.2026. Toivon tästä vuodesta vähän tasaisempaa ja enemmän aikaa läheisten kanssa.
30.01.2026Pidin kymmenen sekunnin hissipuheen, Pieksämäen kaupunginjohtaja Emilia Savolaiselle ja hallituksen varapuheenjohtaja Tuula Kuroselle "Etelä-Savon kuntien vahvuus on hyvä yhteistyö". Oltiin kaikki samaa mieltä

Siirry arkistoon »