Lehtikirjoitukseni huhtikuu 2025: Hyvinvointialue ei kiinnosta vaalien ääniharavia.

26.04.2025

”Suomen mantereella on 292 kuntaa ja 21 hyvinvointialuetta. Huhtikuun kunta- ja aluevaaleissa oli paljon ehdokkaita, jotka olivat ehdolla kummassakin vaalissa. Ennen vaaleja hyvinvointialueen ehdokkaat kertoivat, miten tärkeitä oman alueen sosiaali-, terveys-, pelastus- ja lähipalvelut ovat, kuinka ehdokas haluaisi niitä kehittää- ja parantaa.

Vaalien jälkeen on käynyt ilmi, että iso joukko hyvinvointialueiden ääniharavista ei ota vastaan kuin hyvinvointialueen valtuutetun tehtävän, vaikka hyvinvointialueen päätökset valmistellaan lautakunnissa ja hallituksessa. Tämä voi aiheuttaa ongelmia kunnan sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluiden edunvalvontaan sekä harmittaa hyvinvointialueen työntekijöitä ja äänestäjiä.

Moni tuplaehdokas tiesi jo ennen vaaleja, että on kiinnostunut vain kuntapuolen hallitus-, lautakunta- ja yhtiöjäsenyyksistä sekä puheenjohtajuuksista, mutta osallistuu hyvinvointialuevaaleihin kerätäkseen omalle poliittiselle ryhmälleen ääniä. Jos tämä olisi ollut äänestäjän tiedossa, olisi hän voinut antaa äänensä toiselle ehdokkaalle.

Merkittävä luottamustehtävä samaan aikaan kunta- ja hyvinvointialueella, aiheuttaa päätöksenteossa jääviys- ja ajankäyttöongelmia sekä keskittää valtaa pienen piirin käsiin.

Luottamuspaikat jaetaan kesän aikana pidettävissä kunnan- ja hyvinvointialueiden uusien valtuustojen järjestäytymiskokouksissa.

Jarno Strengell

Kaupunginvaltuutettu sdp

Kaupunginhallituksen jäsen

Oli ehdolla vain kuntavaaleissa

Mikkeli”

#vaalit #kunta #hyvinvointialue #ehdokkuus #hallitus #lautakunta #jääviys #ajankäyttö #sdp #keskusta #kokoomus #vihreät #ps #vasemmisto #liikenyt

26.4.2025_Oma_Hyvinvointialue_ei_kiinnosta_aaniharavia-2.jpg

01.11.2025Muutosesitykseni ammattiliitto JHL talousarvioon, hyväksyttiin edustajiston kokouksessa Helsingissä. Kyse on merkittävästä valtakunnallisesta 2026 tv- ja radio jäsenhankintakampanjasta, Internet on jo hallussa.
27.10.2025Lehtikirjoitukseni lokakuu 2025: Lähemäen seurakuntataloa ei saa purkaa
18.10.2025Mikkelin energiayhtiö ESE:llä, ei ole rahaa lyhentää 144 miljoonan euron bulletlainaansa.
11.10.2025Vielä on hyvät ilmat scoottailla, tosin iskä ei enään uskalla tehdä kaikkia samoja temppuja kuin poika.
03.10.2025Oltiin Mikkelin kaupunginjohtaja Janne Kinnusen kanssa, Lahden ja Mikkelin kaupungin jalkapallon ystävyysottelussa Lahdessa. Tällä kertaa Mikkeli voitti 5-2.
27.09.2025Lehtikirjoitukseni syyskuu 2025: Miksi naiset puuttuvat Mikkelin (Etelä-Savon) puheenjohtajistoista?
18.09.2025ISO kiitos luottamuksesta, minut valittiin tänään Etelä-Savon maakuntavaltuuston puheenjohtajaksi kaudelle 2025-2029. Kuvassa myös maakuntajohtaja Heini Utunen ja hallituksen puheenjohtaja Arto Sepponen.
06.09.2025Kiitos kesän lavatanssien järjestäjille, talkoolaisille ja tanssijoille, kiva oli tanssia.
22.08.2025Mikkelin Sateenkaarimessu 21.8.2025, paikalla noin 20 ihmistä. Olen pettynyt, että kirkko on vuodesta toiseen tyhjä, vaikka messun puolesta äänestettiin kirkkoneuvostossa.
16.08.2025Käytiin Mikkelin Suosaaren vastaanottokeskuksen kohun keskelle joutuneen asukkaan Jarmon kanssa, Visulahden Dinosaurockissa. Hyvä tunnelma, musiikki ja asiallista keskustelua.

Siirry arkistoon »