Lehtikirjoitukseni helmikuu 2025: Mikkelin Uutta elämää Group toimintaa jatkettava.

11.02.2025

”Uutta elämää Group ilmoitti vuoden alussa, sulkevansa helmikuun aikana Raviradantien kierrätysmyymälä-, valmennuspalvelu- ja kuntouttavan työtoiminnan sekä lopettavansa yhdistyksen toiminnan kesään mennessä.

Syyksi on ilmoitettu Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisan kuntouttavan työtoiminnan ostoja pienentyminen sekä 2025 aloittaneiden työllisyysalueiden palveluostoja hidas eteneminen.

Lopettamispäätöksen johdosta, vuodessa noin 400 Mikkelissä asuvaa asiakasta jää ilman työllistymistä edistäviä palveluja ja 30 yhdistyksen työntekijää työttömäksi.

Päätöksen johdosta Mikkelin alueelta loppuu ammattimainen kierrätystoiminta sekä pitkäaikaistyöttömille-, maahanmuuttajille- ja nuorille suunnatut palvelut lähes kokonaan.

Mikkelin kaupungilla oli aikaisemmin reilun miljoonan euron arvoinen kumppanuussopimus Mikkelin Toimintakeskus ry kanssa, jonka alla Uutta elämää Group toimii. Kaupunki arvioi Uutta elämää Groupin toiminnan pienentäneen kaupungin työmarkkinatuen sakkomaksuja, reilu kaksi miljoonaa euroa vuodessa.

Useat eri kaupungit ovat vuosien aikana tutustuneet Uutta elämää Groupin toimintaan, pitäneet toimintamallia sekä yhteistyötä alueen koulutus- ja yrityselämän kanssa hyvänä.

Jos Eloisan valtuuston talousarviokäsittelyssä olisi ollut tiedossa Uutta elämää Groupin alasajo, ei 500 000 euron säästötavoitetta kuntouttavaan työtoimintaan olisi hyväksytty.

Vielä on aikaa Mikkelin kaupungin ja Eloisan virka- sekä luottamushenkilöillä löytää reilun miljoonan euron vuosirahoitus ja turvata Uutta elämää Groupin toiminta. Lakimuutosten johdosta, suurin vastuu kuntouttavasta työtoiminnasta on Eloisalla ja pallo Eloisan hallituksen jäsenillä.

Uutta elämää Groupin toiminta on kehittynyt vuosien aika eikä vastaavaa näin isoa työelämään valmentavaa, sosiaali- ja terveyspalveluiden kuluja pienentävää toimintaa ole Mikkelissä. Kyse on myös 3000 neliön käyttötiloista, jotka ovat jäämässä tyhjilleen.

Jarno Strengell

Kaupunginvaltuutettu sdp

Kaupunginhallituksen jäsen

Kuntavaaliehdokas.

Mikkeli”

#työtön #maahanmuuttaja #nuori #kuntouttava #uuttaelämää #kierrätys #mikkeli #eloisa #työllisyysalue

6.2.2025_Oma_Uutta_elamaa_Group_toimintaa_jatkettava.jpg

16.05.2025Kirjoitin runokuvan vallan halu, joka sopii moneen elämän osa-alueeseen.
01.05.2025Sain Mikkelin SDP ja SAK vappupäivänmarssissa, kantaa Suomenlippua. Kiitos.
29.04.2025Hyvää Vappu kaikille. Me avattiin pojan kanssa kesäkausi heittelemällä kiviä Saimaaseen, halpaa hupia.
26.04.2025Lehtikirjoitukseni huhtikuu 2025: Hyvinvointialue ei kiinnosta vaalien ääniharavia.
14.04.2025ISO KIITOS Mikkelin 13.4.2025 kuntavaaleissa äänestäneille luottamuksesta, jatkan kaupunginvaltuutettuna 2025 - 2029., Lähes 800 ääntä ja kaikista Mikkelin ehdokkaista kolmanneksi eniten ääniä, on hyvä tulos. Kiitos
04.04.2025Tapasin vaalitilaisuudessa maaliskuussa aloittaneen uuden Etelä-Savon maakuntajohtaja Heini Utusen, keskusteltiin Itä-Suomen ja kuntien palveluista sekä rahoituksesta.
27.03.2025Keskusteltiin television monitoiminaisen Katja Stählin kanssa varhaiskasvatuksen- ja koulutuksen tilanteesta, moni asia on hyvin, mutta paljon olisi myös korjattavaa.
22.03.2025Vapaa-aika on mennyt kuntavaalityön merkeissä, ihmisiä tavaten ja keskustellen. Muista äänestää vaaleissa, kuntavaalinumeroni on 130. Ennakkoäänestys 2-8.4 ja vaalipäivä 13.4.
19.03.2025Lehtikirjoitukseni maaliskuu 2025: Kuntavaalitulos ohjaa energiayhtiöiden myyntiä.
13.03.2025Sain Mikkelin kuntavaalien äänestysnumeroksi 130. Ennakkoäänestys 2-8.4, vaalipäivä 13.4. Muista äänestää.

Siirry arkistoon »