Lehtikirjoitukseni helmikuu 2025: Mikkelin Uutta elämää Group toimintaa jatkettava.

11.02.2025

”Uutta elämää Group ilmoitti vuoden alussa, sulkevansa helmikuun aikana Raviradantien kierrätysmyymälä-, valmennuspalvelu- ja kuntouttavan työtoiminnan sekä lopettavansa yhdistyksen toiminnan kesään mennessä.

Syyksi on ilmoitettu Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisan kuntouttavan työtoiminnan ostoja pienentyminen sekä 2025 aloittaneiden työllisyysalueiden palveluostoja hidas eteneminen.

Lopettamispäätöksen johdosta, vuodessa noin 400 Mikkelissä asuvaa asiakasta jää ilman työllistymistä edistäviä palveluja ja 30 yhdistyksen työntekijää työttömäksi.

Päätöksen johdosta Mikkelin alueelta loppuu ammattimainen kierrätystoiminta sekä pitkäaikaistyöttömille-, maahanmuuttajille- ja nuorille suunnatut palvelut lähes kokonaan.

Mikkelin kaupungilla oli aikaisemmin reilun miljoonan euron arvoinen kumppanuussopimus Mikkelin Toimintakeskus ry kanssa, jonka alla Uutta elämää Group toimii. Kaupunki arvioi Uutta elämää Groupin toiminnan pienentäneen kaupungin työmarkkinatuen sakkomaksuja, reilu kaksi miljoonaa euroa vuodessa.

Useat eri kaupungit ovat vuosien aikana tutustuneet Uutta elämää Groupin toimintaan, pitäneet toimintamallia sekä yhteistyötä alueen koulutus- ja yrityselämän kanssa hyvänä.

Jos Eloisan valtuuston talousarviokäsittelyssä olisi ollut tiedossa Uutta elämää Groupin alasajo, ei 500 000 euron säästötavoitetta kuntouttavaan työtoimintaan olisi hyväksytty.

Vielä on aikaa Mikkelin kaupungin ja Eloisan virka- sekä luottamushenkilöillä löytää reilun miljoonan euron vuosirahoitus ja turvata Uutta elämää Groupin toiminta. Lakimuutosten johdosta, suurin vastuu kuntouttavasta työtoiminnasta on Eloisalla ja pallo Eloisan hallituksen jäsenillä.

Uutta elämää Groupin toiminta on kehittynyt vuosien aika eikä vastaavaa näin isoa työelämään valmentavaa, sosiaali- ja terveyspalveluiden kuluja pienentävää toimintaa ole Mikkelissä. Kyse on myös 3000 neliön käyttötiloista, jotka ovat jäämässä tyhjilleen.

Jarno Strengell

Kaupunginvaltuutettu sdp

Kaupunginhallituksen jäsen

Kuntavaaliehdokas.

Mikkeli”

#työtön #maahanmuuttaja #nuori #kuntouttava #uuttaelämää #kierrätys #mikkeli #eloisa #työllisyysalue

6.2.2025_Oma_Uutta_elamaa_Group_toimintaa_jatkettava.jpg

06.06.2026Olen eduskuntavaaliehdokas 2027. ISO kiitos SDP Mikkelin Työväenyhdistykselle ja Kaakkois-Suomen SDP- jäsenille ehdokkaaksi asettamisesta.
07.10.2026Haastattelen la 10.10 klo 12 - 13 Savonlinnan pitkäaikaista kaupunginjohtaja Janne Lainetta, elämästä ja aluepolitiikasta., Kauppakeskus Stellassa. Jaossa 100 kahvilippua. Tervetuloa.
05.10.2026Lehtikirjoitukseni lokakuu 2026: Mikkelin paloasemat myytiin liian halvalla
02.10.2026Keskusteltiin Imatran kaupunginjohtaja Matias Hildenin kanssa, muutama sana hankintalain muutoksesta sekä ruoka- ja puhtauspalveluiden tuottamisesta.
26.09.2026Lapsena poksauteltiin tyhjiä pillimehupurkkeja, pojan kanssa siirryttiin litran mehutölkkiin.
20.09.2026Keskusteltiin SDP- varapuheenjohtaja Nasima Razmyar kanssa, valtakunnan politiikasta ja sosiaalisen median ongelmista, kummassakin olisi korjattavaa.
18.09.2026Lehtikirjoitukseni syyskuu 2026: Hyvinvointialue Eloisan työntekijöitä ei saa irtisanoa
11.09.2026Kouvolan kaupunginjohtaja Marita Toikan kanssa Kuusankoskitalolla, kuuntelemassa ammattikorkeakoulu Xamk ja yliopisto LUT fuusioselvitystä. Yhteistyötä voi lisätä, myös ilman fuusiota.
05.09.2026Mikkelin Jukureille tänään liigakauden ensimmäinen voitto, Jukurit - Vaasan Spor 4-0. Tästä on hyvä jatkaa kautta.
27.08.2026Jenni Airaksinen Kunnallisalan kehittämissäätiön toimitusjohtaja, kävi kertomassa Etelä-Savon kunntapäättäjille tulevaisuuden uskosta ja yhteistyöstä. Tärkeitä asioita.

Siirry arkistoon »