Mielelläni en kommentoi julkisesti Satu Taavitsaisen väitteitä, mutta välillä on hyvä oikaista hänen kommenttejaan. Klikkaa otsikkoa ja lue vastine.

05.01.2023

Satuun kohdistuvassa luottamuspulassa, ei ole kyse minkään puolueen ajojahdista Satu Taavitsaista kohtaan, esimerkiksi Mikkelin kaupunginvaltuusto oli 14.11.2022 yksimielinen (51 valtuutettua), ettei Satu Taavitsainen nauti valtuuston luottamusta.

Tässä asiassa on kyse siitä, voiko valtuutettu syyttää toista valtuutettua julkisesti rikoksesta (huhtikuu 2022), josta kukaan ei ole tehnyt edes tutkintapyyntöä, ei voi. 

On vaikea ymmärtää niitä henkilöitä, jotka puolustavat Taavitsaisen toimintatapaa. Jos näin toimisi työpaikalla, niin todennäköisesti työt loppuisivat siihen paikkaan.

Tein Satu Taavitsaisen toiminnasta rikosilmoituksen toukokuussa 2022. Poliisi on tehnyt laajan esiselvityksen, kuullut Taavitsaista ja selvittänyt kaikki Taavitsaisen väitteet eikä Strengelliä syytetä mistään rikoksesta. Satu Taavitsainen on esitutkinnassa törkeästä kunnianloukkauksesta.

Länsi- Savo 29.7.2022 ”Poliisi ei löytänyt todisteita sille, että Satu Taavitsaisen Strengellistä esittämät väitteet olisivat totta / Tutkinnanjohtaja kertoo poliisin tutkineen asiaa sekä rikosoikeudellisesta näkökulmasta että väitteiden todenperäisyyden näkökulmasta. Tämä tarkoittaa sitä, että poliisi on tutkinut myös väitteitä sellaisista rikoksista, jotka olisivat nykypäivänä rikoksena vanhentuneita / Seuraavaksi poliisi keskittyy kunnianloukkaustutkintaan”.

Länsi - Savo 7.11.2022 "Kaupunginhallitus toteaa lausunnossaan, että Taavitsaisen Facebook-kirjoitus on aiheuttanut erityistä ja pitkäaikaista haittaa Strengellille. Lisäksi kirjoitus ei ole kaupunginhallituksen mukaan kaupungin arvojen mukaista ja sillä on ollut negatiivinen vaikutus kaupungin mainekuvaan”.

Taavitsainen sai 22.4.2022 klo 20.00 aikaan Mikkelin SDP- kunnallisjärjestön edustajistolta kirjallisen varoituksen ryhmätoimintaan liittyen, meni kotiin ja kirjoitti suutuspäissään puolenyön aikaan julkisen facebook- päivityksen, jossa syytti minua rikoksesta.

Käsitykseni mukaan Satu Taavitsaisen toiminta ja rikosväitteet tähtäsivät siihen, ettei minua hyväksyttäisi hänen SDP- vastaehdokkaaksi eduskuntavaaleihin 2023, sillä sain ensimmäisissä eduskuntavaaleissani 2019 yli 2600 ääntä.

SDP Kaakkois – Suomen piiri päätti syksyn 2022 aikana, että Strengell on SDP- eduskuntavaaliehdokas ja Satu Taavitsainen ei ole SDP- listalla.

Hyvää vuoden alkua.

#sdp #mikkeli #eduskuntavaalit #säännöt #esitutkinta #rikos #politiikka #valtuusto #arvot #eioleoikein

14.12.2022_LS_Satu_ja_Eero..jpg

18.03.2023Olemme kiertäneet viikon aikana vaalitukiryhmäni kanssa Mikkelin-, Kouvolan- ja Savonlinnan aluetta. Kiitos ammattiliitto JHL- puheenjohtaja Päivi Niemi-Laineelle vaalityöavusta ja äänestäjille positiivisesta palautteesta.
15.03.2023Käytiin eduskunnan varapuhemies ja kansanedustaja Antti Rinteen kanssa lounaalla. Keskusteltiin alueellisesta edunvalvonnasta, joita pitäisi ottaa valtakunnallisessa päätöksenteossa huomioon.
12.03.2023Kiireinen vaaliviikko takana, johon mahtui vaalipaneelit Haukivuoren Osulassa, Mikkelin Stellassa ja Kouvolan Vaakunassa, ehdin jakamaan myös naistenpäivän ruusut.
09.03.2023Mukava mäenlasku- ja makkaranpaistoilta pojan kanssa.
06.03.2023Lehtikirjoitukseni maaliskuu 2023: Pelastuspalvelut turvattava koko maassa,
05.03.2023Jarno tavattavissa Mikkelin Kauppakeskus Stellan SAK- eduskuntavaalipaneelissa torstaina 9.3 klo 10.30-11.30. Tervetuloa.
02.03.2023Tänään vahvistettiin eduskuntavaalien vaalinumerot, sain numerokseni 112. Hätänumero on helppo muistaa.
27.02.2023Kansanedustajaehdokas Jarno tavattavissa pe 3.3 Mikkelissä, la 4.3 Pieksämäellä ja ma 6.3 Haukivuorella. Tervetuloa keskustelemaan paikallisesta ja valtakunnallisesta politiikasta.
26.02.2023Olemme kiertäneet viikon aikana Jarnon eduskuntavaalien tukiryhmän kanssa Mikkelin-, Mäntyharjun- ja Savonlinnan aluetta, saaneet paljon positiivista ja kannustavaa palautetta, kiitos.
23.02.2023Tutustuttiin Eloisan turvallisuuslautakunnan kanssa Savonlinnan uuteen paloasemaan, uskalsin laskea palomiesputkella kerrosten välin alas.

Siirry arkistoon »